Daugiabučių tarpblokinių siūlių remontas ir dažymas

Sovietmečiu statyti daugiabučiai blokiniai gyvenamieji namai – prieglobstis daugeliui miesto gyventojų. Bėgant metams laikas daugiabučiams buvo negailestingas – pažeistos jų išorės sienos, susidevėjusios tarpblokinės siūlės. Siekiant prailginti namų ilgaamžiškumą gyventojai ryžtasi juos remontuoti. Remonto darbai gali būti visiška daugiabučio renovacija, atnaujinant daugiabučio fasadą, inžinerines sistemas (vandentiekį, šildymą, nuotekas, elektros tinklus, vėdinimo sistemą), tačiau tai yra ganėtinai brangus sprendimas. Gali būti paprastas remontas atnaujinant daugiabučio fasadą, užsandarinant tarpblokines siūles. Tai nėra toks efektyvus sprendimas, kaip pastato renovacija, tačiau tinkamai atlikus šiuos darbus galima užtikrinti, kad į siūles nebepateks drėgmė, o pastato išorinės sienos išgarins perteklinę drėgmę iš patalpų į lauką.

Tarpblokinių siūlių remonto darbus galima atlikti keliais būdais. Vienas jų – injektavimas poliuretaninėmis putomis. Siūlės sugręžiojamos, pro skylutes pu  injektuojamos putos. Dažniausia šio būdo klaida – netinkamai parenkamos medžiagos. Darbai dažniausiai atliekami vienkomponentimėmis „montavimo“ putomis. Kaip jau sako medžiagos pavadinimas, šios putos nėra skirtos siūlių sandarinimui. Viena iš nekokybiško ir neefektyvaus darbo priežasčių, naudojant šio tipo putas, yra ta, kad šių putų plėtimuisi yra reikalinga drėgmė. Negavusios pakankamai daug drėgmės putos nustoja plėstis, taip neužpildydamos visų siūlių. To pasekoje sienoje lieka šalčio tiltai, kurie gali sąlygoti vidinių pertvarų pelijimą. Norint to išvegti vienas iš sprendimų yra siūles užtaisyti ne injektavimo būdu, o atidarant ir išvalant visas tarpblokines siūles. Siūlės atidaromos, išimama montažinė guma ar pakulos, išvalomos ten prisikaupusios siūlės. Atlikus valymo darbus į siūles pripurškiama vienkomponenčių montavimo putų, joms išsiplėtus tempama hidroizoliacija, daugiabutis dažomas. Čia susiduriama su dar viena problema, pasirinkus netinkamą naudoti medžiagą. Vienkomponentės poliuretaninės montavimo putos yra atvirų porų ir jų vandens įgertis yra pakankamai didelė. Vykstant šilumos mainams tarp atitvarų (ypatingai šaltuoju metų periodu) išorės sienose susidaro rasos taškas. Tai reiškia, kad šiltam orui judant per atitvarą ir susidūrus su lake esančiu šaltuoju oru susidaro kondensatas – drėgmė. Dažniausiai oras kondensuojasi tarpblokinėse siūlėse. Čia ir prasideda dar viena problema – vienkomponentės montavimo putos dėl atvirų porų sugeria drėgmę. Atšilus orui ją išgarina. Atrodytų nieko baisaus, tačiau vykstant šalčio ciklams (kai per parą temperatūra pasikeičia 15 laipsnių), montavimo putos praranda savo savybes, pasidaro trapios, porėtos. Tikimybė, kad lietuviškame klimate jos savo savybes praranda jau po pirmojo šildymo sezono. Atkreiptinas dėmesys, kad siūlių remontas – paslėptieji statybos darbai, kuriems pagal statybos įstatymą privaloma suteikti penkerių metų garantija.

Sprendimas – dvikomponentės uždarų porų poliuretaninės siūlės. Ši medžiaga neturi vandens įgerties, o jos plėtimuisi nereikalinga drėgmė. Naudojant dvikomponentes putas, kurių laboratorijoje deklaruotas šilumos laidumo koeficientas λ yra 0,028 W/m2*K yra mažesnis už putų polistirolo ar akmens vatos (jų λ yra 0,035 W/M2*K), užtikrinama, kad oro judėjimas vyks per betonines atitvaras – sienas. Net jei įvyktų kondensavimasis tarpblokinėse siūlėse dvikomponenčių poliuretaninių putų vandens įgertis yra ypatingai maža, todėl drėgmė išgarinama į lauką, o siūlių būklė nepakinta. Ši medžiaga gali būti montuojama tiek injektavimo būdu, tiek išdaužant tarpblokines siūles. Dvikomponenčių putų plėtimuisi nereikalinga drėgmė, jos plečiasi dėl vykstančios cheminės reakcijos sumaišius du komponentus. Iš talpyklų putos išpurškiamos dideliu slėgiu (apie 60bar) taip užpildant visą siūlę.

Fasado dažymas  skirtas ne tik pastato estetikai užtikrinti. Daugelis darbus atliekančių specialistų siūlo termoizoliacinius dažus. Sąlyginai niekinis dažų dangos storis sunkiai užtikrina geras termoizoliacines savybes (juk fasadus siekiant sutaupyti šilumos energijos „aprengiama“ 15-25 cm storio izoliacinėmis medžiagomis), o svarbiausia, kad netinkamai parinkti dažai ar gruntas sustabdo oro judėjimą per atitvaras. Dėl šios priežasties drėgmė nebegali pasišalinti per sienas, o kadangi daugiabučiai neturi geros vėdinimo sistemos, drėgmė pradeda kauptis ant vidaus paviršių. Apie pelėsio ir grybelio žalą daug rašyti nereikia. Į fasado dažymą reikalinga žiūrėti realistiškai – mikronų storio dažų sluoksnis nesumažins sąskaitos už šildymą, tačiau pakenkti gali labai. Renkantis medžiagas, naudojamas pastato dažymui patartina rinktis dažus, pasižyminčius geromis difuzinėmis (oro laidumo) savybėmis. Tinkamai parinkti dažai leidžia orui laisvai judėti iš vidaus į lauką (kartu ir drėgmei), o difuzinės savybės neleidžia šaltam orui skverbtis į atitvaras. Kita, ne mažiau svabi savybė renkantis fasado dažus yra jų atsparumas dulkėms ir sąmanoms. Juk niekas nenori, kad nudažius pastatą ir tam skyrus tikrai nemažą pinigų sumą, nesibaigus garantiniam periodui, fasadas prarastų savo spalvą ir taptų „purvinas“.

Rinkdamiesi rangovus, kurie rūpinsis jūsų daugiabučiu atkreipkite dėmesį į keletą dalykų:

  • Ar rangovas turi teisę dirbti ypatinguose statiniuose? (pagal STR visi pastatai, kurių gyvenamasis plotas yra didesnis nei 2000 m2 priskiriami ypatingųjų statinių kategorijai). Juk nenorėtumėte, kad jus gydytų neatestuotas gydytojas, o vaikus mokytų nieko nebaigęs mokytojas?
  • Kokia rangovo juridinė forma? Paslėptų darbų garantija 5 metai. Specialistų, dirbančių su verslo liudijimais labai ribota teisinė atsakomybė, todėl nekokybiškų darbų ištaisymui gali tekti samdyti jau kitus specialistus.
  • Išsiaiškinkite kokia technologija ir medžiagomis dirbs rangovas. Tinkamos medžiagos užtikrins ilgaamžiškesnį ir efektyvensį daugiabučio gyvavimą.
  • Ar rangovo darbuotojai turi reikalingus darbams atlikti atestatus (aukštalipių, darbų saugos, ypatingo statinio darbų vadovo), ar darbuotojai supažindinti su darbų technologijomis ir darbų saugos taisyklėmis (paskyros leidimai). Įvykus nelaimei statybos objekte ir/ar išaiškėjus, kad rangovas neturėjo teisės atlikti darbus gali būti nutraukti darbai jūsų objekte, dėl ko galite netekti sumokėtos pinigų sumos, ar netgi būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

UAB „Aukštuminių statybų technologijos ir Ko“ užtikrintai žengia į daugiabučių remonto rinką. Įmonė yra viena iš nedaugelio atestuotų statybos įmonių rinkoje, turinti teisę atlikti ypatingų statinių remonto darbus. Pastato siūlių remontas – kapitalinis pastato remontas, kuriam reikalingas statybos leidimas, o darbus atlikti gali tik atestuota statybų įmonė. Tai žinodami klientams siūlome aukščiausios kokybės medžiagas, laiku atliktus darbus ir prailgintą garantinį periodą.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s